czwartek, 2 października 2014

Religia w Mezopotamii dawniej i dziś


Religia jest nieodłącznym elementem życia społeczeństwa. W świecie antycznym stanowiła jeden z najistotniejszych jego wymiarów.


Wierzenia religijne Sumerów
Życie Sumerów rozwijało się pod przemożnym wpływem religii, wiary w siły natury, czczonej pod postacią demonów. W toku tysiącletniej historii przeszli Sumerowie znaczną ewolucję religijną. Początkowo każde miasto czciło swoje bóstwo miejskie, później doszli do wytworzenia całego panteonu bóstw, którym budowano ogromne świątynie znane już w IV tys. Przy nich wznoszono wielostopniowe wieże o niejasnym przeznaczeniu, tzw. zigguraty; one też służą za wzór opowieści o "Wieży babilońskiej", znanej ze Starego Testamentu. Budowa świątyń była głównym wydarzeniem życia społeczności sumeryjskiej. Szczególnie czcili Sumerowie bóstwa płodności, boską parę, znaną pod różnymi nazwami, najczęściej jako bogini Inanna i jej męski partner Dumuzi. Po jesiennym zejściu do świata podziemnego mieli oni powracać na wiosnę, a święto to czcili Sumerowie uroczystościami zwanymi świętymi zaślubinami, symbolizującymi odrodzenie się natury. Prawdopodobnie masowe groby z Ur są ilustracją wierzeń Sumerów, jednak nie można z całą stanowczością stwierdzić, że Sumerowie dobrowolnie szli na śmierć, raczej mamy tu do czynienia z mordem. Można jednak przypuszczać, że ta forma kultu nie była powszechna.


W społeczeństwie Sumerów panowała wiara w wielu bogów, z których najwyższym był An, bóg niebios. Kolejny w hierarchii Enlil zaradzał atmosferą kontrolował życie na ziemi i nadzorował władców. Enki uważany był za stwórcę ludzi, był panem wód śródlądowych i opiekunem intelektu. Inana, zwana Isztar była boginią miłości i wojny. Przedstawiana jako uosobienie kobiecości była i miłą i słodką jak i kapryśną i złośliwą.
Również i Sumerowie stworzyli mity na temat swoich bogów, a Akadowie włączyli do ich grupy nowe bóstwa. Wierzono, że przed stworzeniem ludzi to bogowie wykonywali wszystkie prace. Na prośbę bogów to Enki stworzył ludzi, którzy mieli pracować i służyć bogom. Religia Sumerów inaczej niż w Starożytnym Egipcie kształtowała też postawy etyczne. Ludzie nagradzani byli przez bogów za właściwe zachowanie zgodne z tekstem "Rady Mądrości". Jego nakazem było czynienie dobra w zamian za doznane zło. Życie po śmierci wyobrażano sobie jako smutne i ponure, jednak dotarcie do krainy śmierci było lepszym rozwiązaniem dla duszy niż niestanne błąkanie się w zaświatach. Marzono więc o nieśmiertelności iw ocznym życiu, by uniknąć smutnego losu po śmierci. Marzenia te odzwierciedla "Epos o Gilgameszu".
Ze względu na znaczną pobożność panującą pośród społeczności sumeryjskiej budowano bogom liczne świątynie. Typowym przykładem architektury sumeryjskiej były zigguraty, czyli wielopłaszczyznowe świątynie. Najsłynniejszy ziggurat znajduje się w Babilonie. Wznoszone były z cegły, dlatego też niewiele z nich dotrwało do dzisiejszych czasów.

Religia dziś
Syria
Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center:
  • islam – 92,8% (w tym: sunnici, alawici, druzowie, imamici i ismailici)
  • chrześcijaństwo – 5,2% (prawosławie – 2,9%, katolicyzm – 2,1%, protestantyzm – 0,2%)

Arabia Saudyjska
Mniej więcej 98% mieszkańców wyznaje islam. Pozostali to chrześcijanie i wyznawcy hinduizmu, głównie są to pracownicy zagraniczni. Zdecydowana większość muzułmanów to sunnici. Oficjalna doktryna religijna to wahhabizm (islamska ideologia polityczna, z powodu której w Arabii Saudyjskiej są łamane nagminnie prawa człowieka).

Irak
Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center:
  • islam – 99,0% (31 340 000)
  • chrześcijaństwo – 0,8% (270 000)
  • protestantyzm – 0,35% (110 000)
  • katolicyzm – 0,35% (110 000)
  • prawosławie – 0,15% (50 000)
  • brak religii – 0,1% (40 000)
  • inne religie – 0,1% (20 000)

Iran
Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center:
  • islam – 99,45% (73 570 000)
  • brak religii – 0,15% (110 000)
  • prawosławie – 0,11% (80 000)
  • protestantyzm – 0,03% (20 000)
  • hinduizm – 0,03% (20 000)
  • pozostali chrześcijanie – 0,01% (10 000)
  • inne religie – 0,22% (160 000)

ISLAM

Islam  – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Islam błędnie określany jako mahometanizm.

Palestyna 
JUDAIZM - zwany też mozaizmem lub wyznaniem mojżeszowym jest do dziś jedną z religii monoteistycznych, która narodził się w II tysiącleciu pne, na terenach dzisiejszej Palestyny. Początki judaizmu sięgają działalności patriarchy Abrahama, który wraz z rodziną przybył z Mezopotamii do miejscowości Kanaan. Tam w mieście Sychem zawarł przymierze z Bogiem, znakiem tego przymierza stało się obrzezanie, obowiązujące do dziś wszystkich mężczyzn narodu żydowskiego. W zamian za wierność i wiarę Bóg obiecał Abrahamowi opiekę oraz ziemię kananejską . Abraham miał wnuka Jakuba, któremu Bóg zmienił imię na  Izrael i został uznany za ojca narodu izraelskiego. Jakub z kolei miał dwunastu synów, dali oni początek dwunastu plemionom, z których powstał naród izraelski. Jeden z synów Jakuba –Józef został wysokim urzędnikiem w Egipcie, a następnie sprowadził tam ojca i swoich braci. Po upływie około czterystu lat od wspomnianego wydarzenia, kiedy faraonem został Ramzes XII, sytuacja Żydów w Egipcie znacznie się zmieniła, bowiem stali się niewolnikami faraona. Na skutek działań Mojżesza(późniejszego założyciela judaizmu), który zdecydował się wyprowadzić Żydów z ziemi egipskiej do ziemi obiecanej, Żydzi opuścili Egipt. Wyjście to było skutkiem działania Boga, który przez osobę Mojżesza odnowił przymierze z potomkami Abrahama. Wędrówka Izraelitów do ziemi obiecanej trwała czterdzieści lat. Podczas wędrówki Izraelici przeżywali wiele utrapień, ale też doznawali wiele miłości od Boga m. in. na górze Synaj Mojżeszowi została objawiona Tora, której symbolem są dwie tablice z wyrytymi na nich Dziesięciorgiem Przykazań, czyli Dekalogiem. Owe tablice zostały złożone w Arce Przymierza (łac. arca – skrzynia, była ona pozłacana z drzewa akacjowego). Po zakończeniu wędrówki Żydzi stali się narodem wybranym, a Jahwe jedynym ich Bogiem.

Jerozolima

Święte miasto trzech religii
Jerozolima – jedno z najstarszych miast świata, którego historia sięga ponad 4000 lat wstecz, i jednocześnie – święte miasto trzech wielkich monoteistycznych religii – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Jerozolima po raz pierwszy została stolicą Żydów 1000 lat p.n.e., za sprawą znanego z Biblii króla Dawida. Następnym na jerozolimskim tronie był Salomon, który założył Pierwszą Świątynię. Jerozolima była miejscem, gdzie przechowywano Arkę Przymierza aż do zniszczenia świątyni przez Babilończyków.
Ściana płaczu, czyli fragmenty muru Drugiej Świątyni, zbudowanej w V w p.n.e., i zniszczonej przez Rzymian w 70 roku n.e., to jedyne, co pozostało z najświętszego miejsca żydów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz